Kas – Ucagiz – Kekova Islands Turquoise Tour

Overview

In this program, which we have prepared specially for you, our esteemed guests, to get rid of the stress of the Pandemic days we are in and to relieve the tiredness of the whole year, we offer a holiday where you will cool off in the turquoise waters of the untouched, deserted and virgin bays of the Southwest Mediterranean, and where you will stay in comfortable and comfortable boutique hotels with your family and friends. .

KekovaKars
Aladağlar Camping Tour
 • Day 1

  We settle into our boutique hotel, which is decorated with colorful bougainvillea and has a view of the sea and Meis Island, located in Kaş, which is considered the pearl of the southwestern Mediterranean. There are many restaurants in Kas where you can taste fresh seafood or local delicacies for lunch and dinner.

 • Day 2

  After breakfast enriched with local delicacies of the Mediterranean cuisine, which we will take in our boutique hotel, many activities that may interest you are waiting for you in the center of Kas and its surroundings. If you wish, you can visit Kaputaş Beach, which is one of the cleanest and untouched beaches of the Mediterranean, world famous, decorated with turquoise colors, after breakfast with the vehicles we will provide or with your own private vehicles, and you can give yourself an unforgettable swimming break. In the afternoon, you can visit the ancient theater and historical ruins in the center of Kas. Afterwards, you can shop at boutique stores where local products and souvenirs are sold in the streets between the historical Kaş houses adorned with bougainvillea and citrus trees. For dinner, you can choose restaurants serving seafood and local delicacies. You can relax in your rooms with large balconies, carefully selected for you, while returning to the hotel and enjoying the sea and forest views.

 • Day 3

  Havuz başında deniz manzarası, balığa çıkan tekne ve kayıkların seyri eşliğinde yapacağınız kahvaltımız sonrasında Otelimize yakın mesafede bulunan tarihi ve turistik güzellikleri görmek için Otelimizden araçlarınız ile ayrılabilir ya da Otele yürüme mesafesinde bulunan berrak, turkuaz renkli ve mavi bayraklı koylarda deniz keyfi sürebilirsiniz. Eğer araçlarınız ile gezi yapmak isterseniz, antik Likya federasyonunun başkenti olan ve kahramanlıkları ile nam sanmış olan Xantos antik kentini ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra Saklı Cennet olarak isimlendirilen, 18 km. uzunluğunda ve 200 m. derinliğinde, içerisinde onlarca şelale bulunan Saklı Kent Kanyonunu ziyaret edebilirsiniz. Arzu eden konuklarımız öğle yemeğini saklı kent nehri üzerinde bulunan yöresel restoranlarda alabilirler. Öğle yemeği sonrasında rafting aktivitelerine katılabilir ya da kanyon içerisinde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Ayrıca isterseniz 12 km. uzunluğunda olan, Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olarak seçilen, ince kumları ile ünlü ve Caretta Caretta Kaplumbağalarının üreme merkezlerinden olan Patara Plajında eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz. Ertesinde otele dönerek bir süre dinlenebilir ve eğer isterseniz Kaş’ın renkli, huzurlu ambiyansında hoş zamanlar geçirebilirsiniz.

 • Day 4

  Kahvaltı sonrasında Kaş’a yaklaşık 40 dakika mesafede olan ve günübirlik mavi yolculuklarımızın başlayacağı, yeni konaklama yerimizin olduğu Üçağız Köyü’ne hareket ediyoruz. Denize sıfır butik otelimize yerleştikten sonra karı-koca aile tarafından işletilen, sadece size hizmet verecek olan ve özen ile seçilmiş yatımız ile mavi yolculuğumuza başlıyoruz. Turkuaz renkli koylardan olan berraklığı ve temizliği dolayısı ile Akvaryum Koyu olarak isimlendirilen koyumuzda yüzme molası veriyoruz. Yatımızda hijyenik olarak hazırlanan yöresel ev yemeklerinden oluşan öğle yemeği sonrasında tarihi Hamidiye Koyuna hareket ediyoruz. Burada vereceğimiz yüzme molası sonrasında tarihi Kale Köyüne doğru devam ediyor ve köyde serbest zaman veriyoruz. Arzu eden konuklarımız Simena Antik Kentine ait olan ve haçlılar tarafından da kullanılan, UNECO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen tarihi kaleye çıkabilir ve dünyanın en küçük antik tiyatrosunu ziyaret edebilirler. Kale üzerinden doyumsuz Akdeniz manzarasını ve tarihi Likya Lahitlerini resmedebilirler. Daha sonra özel yatımıza dönerek Üçağızdaki butik otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği için Köyde bulunan, deniz içerisine uzanmış localara sahip restoranları tercih edebilirsiniz.

 • Day 5

  Kahvaltı sonrasında Mavi yolculuğumuzun ikinci günü için limanda bizi bekleyen özel yatımıza geçiyoruz. Öncelikle Bizans döneminde tersane olarak kullanılan antik Tersane Koyuna hareket ediyor ve burada yüzme molası veriyoruz. Öğle yemeğimiz Izgara çeşitleri ve mezeler şeklinde olacaktır. Yemek sonrası batık kenti ziyaret ediyoruz. Berrak suların altında görülebilen Anfora ve kalıntıları kolaylıkla resmedebilirsiniz. Kekova adası ziyaretinden sonra Keçi Adası koylarında yüzme molası veriyoruz. Yatımızda yüzme molaları sonrasında çay, ev kurabiyesi ve meyve ikramları yapılmaktadır. Sonrasında Üçağıza dönerek Otelimize geçiyoruz.

 • Day 6

  After breakfast, we get on our yacht and start our blue voyage to enjoy swimming in the deserted, clear and calm waters of the islands region throughout the day. You can paint the famous Caretta Caretta turtles, and if you’re lucky, you can swim together side by side. Our guests can dive under the guidance of our captain or they can experience different sports activities by renting Jet Skis and Canoes. Then we move to our hotel.

Services Included in the Program

 • Three nights Kas Hotel Bed and Breakfast Accommodation
 • Three nights Ucagiz Hotel Bed and Breakfast Accommodation
 • Three full days Blue cruise with a private boat allocated only to our guests (including lunch and afternoon tea + cookies)

Notes

 • Our hotels where we will stay are in accordance with the rules determined by the Ministry of Health and Tourism during the pandemic process.
 • Our private tour boats on which we will make a Blue Cruise are in accordance with the rules determined by the Ministry of Health and Tourism during the Pandemic process.
 • VIP transport vehicle and Experienced Captain Driver are provided by us in accordance with the Pandemic rules as an extra to our guests.

Pricing

 • Our hotels where we will stay are in accordance with the rules determined by the Ministry of Health and Tourism during the pandemic process.
 • Total for Three and Four Persons: 13100 – TL + VAT (2 rooms will be allocated in hotels)
 • Total for Five and Six Persons: 16650 – TL + VAT (3 rooms will be allocated in hotels)
 • Total for Seven and Eight Persons: 21000 – TL + VAT (4 rooms will be allocated in hotels)
 • Total for Nine and Ten Persons: 23750 – TL + VAT (5 rooms will be allocated in hotels)
en_USEnglish